Veřejné prostory Prahy 10

HP old

Další "Mural Art" namaluje v Praze 10 přes víkend Jan Kaláb

Další "Mural Art" namaluje v Praze 10 přes víkend Jan Kaláb

Praha 10 se stává hlavním městem českého mural artu - neboli velkoplošných venkovních maleb na budovách. Od pátku 26. až do neděle 29. dubna bude mít veřejnost možnost sledovat realizaci další velkoplošné malby na domě v Mrštíkově ulici ve Strašnicích. Jeho autorem bude přední český výtvarník Jan Kaláb. „Dovoluji si tvrdit, že málokde v Praze jsou místní úřady tak nakloněné mural artu jako v Praze 10. Akce je připravena ve spolupráci s Akademií výtvarných umění a libeňskou galerií Trafačka. Nejedná se přitom o první malbu tohoto druhu v naší městské části. Už v minulých letech vytvořili streetartoví umělci v Praze 10 řadu maleb – mj. na budově základní školy Gutova u oblíbeného skateparku nebo na odvětrávací šachtě metra v ulici Vinohradská. Na základě pozitivních ohlasů obyvatel i návštěvníků těchto míst nyní tento druh umění přinášíme na další plochy,“ uvedla místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová (SZ).

Autorem návrhu a celé realizace je Jan Kaláb, absolvent ateliéru kresby AVU prof. Jitky Svobodové a předseda o. s. Trafačka, autor konceptu výstavy NAMES 2008 a Městem posedlí 2012 v Galerii hl. m. Prahy. "Přístup Prahy 10 je pro mne důkazem, že když je dobrý nápad a vůle, tak to jde a dělá to všem radost. Malba Jana Kalába je meditativním obrazem, který je pro rušné místo u metra a zároveň v blízkosti poklidného parku ideálním řešením," zdůraznila Blanka Čermáková, koordinátorka Trafačky. "Akce je realizována i v souvislosti s vítězstvím Prahy 10 v soutěži Město stromů 2012/2013. Soutěž Město stromů je celostátní soutěží vyhlašovanou Nadací Partnerství ve spolupráci s městem Strakonice. Úkolem měst je připravit roční kampaň pro své obyvatele inspirovanou stromy a přírodou. Celoroční kampaň Město stromů je zaměřena především na osvětu, spolupráci s co největším počtem občanů, kterým není lhostejné jejich okolí, a na komunikaci v oblasti zeleně a životního prostředí. Její součástí jsou akce pro všechny skupiny obyvatel – děti, mládež, dospělé, seniory, ale i školská zařízení," doplnil starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

Praha 10 podporuje nejen velkoplošné malby, ale i legální graffiti na vyhrazených plochách.. Radnice nepřijímá uměleckou tvorbu writerů na místech, kde je poškozován majetek nejen městské části, ale i soukromých majitelů. Obec vydává velké sumy za postřiky, které zčásti graffiti znemožňují a nově zapojení do tohoto programu nabízí i soukromým majitelům budov v exponovaných ulicích Prahy 10.

Mural art na Strašnické vzniká za podpory Dopravního podniku hl. m. Prahy, který zapůjčil vysokozdvižnou plošinu.


Ukázky minulých realizací mural artu v Praze 10:

http://www.praha10.cz/verejneprostory/hlavni-stranka/tabid/1819/articleType/ArticleView/articleId/2416/V-Praze-10-vznikl-dalsi-mural-art.aspx
http://www.praha10.cz/verejneprostory/hlavni-stranka/tabid/1819/articleType/ArticleView/articleId/1570/Mural-art-na-Gutovce.aspx

Galerie

  • Další "Mural Art" namaluje v Praze 10 přes víkend Jan Kaláb
  • Další "Mural Art" namaluje v Praze 10 přes víkend Jan Kaláb
  • Další "Mural Art" namaluje v Praze 10 přes víkend Jan Kaláb
  • Další "Mural Art" namaluje v Praze 10 přes víkend Jan Kaláb

Zveme Vás

Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Unikátní možnost nahlédnout do nitra vily Karla Čapka, ve které tento velikán světové literatury žil a tvoři...

Vršovický zámeček se otevře veřejnosti opět v sobotu

Vršovický zámeček se otevře veřejnosti opět v sobotu

Prohlédnout si část historických prostor bývalé manufaktury na hedvábí v nově zrekonstruované ...

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons