Veřejné prostory Prahy 10

Mezinárodní charta chůze

Text/HTML

 

Za vytváření zdravých, dobře fungujících a udržitelných obcí, kde lidé dávají přednost chůzi.

 

„Chůze je to první, po čem touží malé dítě, a to poslední, čeho se chce vzdát starý člověk. Chůze je cvičení, ke kterému nepotřebujeme posilovnu. Je to léčba bez léků, regulace tělesné hmotnosti bez diety a kosmetika, pro kterou nemusíme do drogerie. Je to uklidňující prostředek bez pilulek, terapie bez psychologa a dovolená, která nestojí ani korunu. Chůze navíc neznečišťuje životní prostředí, má malou spotřebu přírodních zdrojů a je velmi účelná. Chůze je pohodlná, nevyžaduje žádné speciální vybavení, je seberegulační a ze své podstaty bezpečná. Chůze je stejně přirozená jako dýchání.“

John Butcher, zakladatel sdružení Walk21, 1999

 

Mezinárodní charta chůze vznikla na základě rozsáhlých diskusí s experty po celém světě a ukazuje, jak vytvářet prostředí, ve kterém lidé dávají přednost chůzi. Chartu mohou podepisovat jednotlivci, organizace, úřady i místní sdružení, které podporují její vizi a strategické principy, nehledě na jejich formální postavení a možnost nezávisle je realizovat.

Lidé podporující mezinárodní chartu chůze jsou si vědomi přínosů chůze jakožto klíčového indikátoru zdravých, dobře fungujících a udržitelných obcí, otevřených všem sociálním skupinám. Zároveň uznávají práva každého člověka na bezpečnou chůzi a na užívání kvalitních veřejných prostranství kdekoliv a kdykoliv. Povinností je odstraňovat fyzické i společenské a institucionální překážky, které omezují chůzi. Přistoupení k chartě chůze a jejím strategickým principům bude MČ Praha 10 s ostatními spolupracovat na utváření prostředí, ve kterém dávají lidé přednost chůzi.

 

STRATEGICKÉ PRINCIPY:

  1. Větší mobilita všech skupin
  2. Dobře navržená a udržovaná veřejná prostranství
  3. Lepší integrace systémů
  4. Podpora v územním a prostorovém plánování
  5. Bezpečnější silnice
  6. Méně kriminality a strachu z kriminality
  7. Větší podpora veřejné správy
  8. Chůze jako součást životního stylu

 

Ke stažení: Brožura Mezinárodní charta chůze

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons