Kubánské náměstí patří k nejdůležitějším veřejným prostorům městské části s nevyužitým potenciálem lokálního centra. Bylo uměle založeno na podkladě regulačního plánu Prahy v 30. let 20. století jako zakončení Vršovické ulice – hlavní páteřní osy území. K realizaci zástavby došlo s drobnými odchylkami až v poválečných letech. Postupem doby začalo náměstí ztrácet na svém původním významu. Záměrem městské části Praha 10 je navrátit Kubánskému náměstí jeho městotvornou funkci, aby se stalo skutečným náměstím s rozmanitou škálou aktivit.
V současné době jsou zde provozovány farmářské trhy, proběhla rekonstrukce tramvajové trati a připravuje se úprava světelné signalizace na křižovatce s Litevskou ulicí.
V říjnu 2013 proběhla participace veřejnosti s cílem získat podklady a podněty pro zadání ideových studií. Na základě těchto podkladů vyzvala MČ architektonické ateliery ke zpracování studií revitalizace. Zadáním bylo přinést variantní koncepce vycházející z reálných možností místa a reflektující jeho požadavky a omezení. Důraz byl kladen zejména na urbanistickou a architektonickou kvalitu návrhu, regeneraci veřejné zeleně, realizovatelnost záměru, komplexnost řešení ve vztahu k dopravní infrastruktuře a na celkové náklady na realizaci.
Výsledky prace jednotlivých ateliérů přinesly čtyři různé přístupy k řešení náměstí. Návrhy byly představeny za účasti jejich autorů na veřejném pracovním setkání.
Další práce na přípravě revitalizace Kubánského náměstí jsou zastaveny do doby narovnáních majetkoprávních vztahů v rámci celého náměstí.