Veřejné prostory Prahy 10

Mozaiky

Mozaiky

Umělecké mozaiky v ulicích

Chorvatská, Borodinská nebo Heroldovy sady - místa v Praze 10, kde se v poslední době objevila umělecká mozaika. V těchto dnech vznikající dílo Terezy Podové a Jana Pancíře (skupina Free Mozaik) bude mít plochu téměř 100 m2. „V rámci soutěže Zásobník projektů – město na míru jsme v Praze loni z obecního rozpočtu podpořili mozaiku stromu a mořského dna na dětském hřišti v Heroldových sadech. Letos na jaře se objevilo další dílo tvůrčí dvojice Podová-Pancíř nazvané Oči nad Borodinskou. Mozaika velmi vhodně doplňuje prostor schodiště pod kostelem sv. Mikuláše,“ říká Ivana Cabrnochová (SZ), místostarostka městské části Praha 10.

Největší mozaikou, která se letos objeví na pomezí Vršovic a Vinohrad, je série stylizovaných tváří na stěně v Chorvatské ulici. Ta byla v minulosti pokrytá nesourodou směsí graffiti a neslušných nápisů. „Praha 10 nám poskytuje prostor pro naší uměleckou tvorbu a my jim za to moc děkujeme. Každé dílo vytváříme speciálně pro dané místo, poté týdny připravujeme různobarevné dlaždičky a tvarujeme je do definitivního tvaru. Vyvrcholením práce je instalace přímo na veřejném místě. Budeme se těšit, když se na nás do Chorvatské přijdete podívat,“ zve zájemce Tereza Podová ze skupiny Free Mozaik.

Během loňského jara dostal přední český výtvarník a absolvent AVU Jan Kaláb prostor pro vytvoření velkoplošné malby Uvnitř kruhů. Ta vznikla na obecní budově v Mrštíkově ulici ve Strašnicích a podpořila ji jednak místní radnice, tak i Dopravní podnik hl. m. Prahy a libeňská galerie Trafačka. Letošní mozaiky obohacují městský prostor desáté městské části o další tvůrčí techniku. „Překvapením pro veřejnost bude poslední drobná mozaika zatočeného hada, která bude umístěna na sloupek na pomezí Vršovic a Vinohrad. Najdete jí?,“ ptá se místostarostka Prahy 10 Ivana Cabrnochová.

 

 

Mozaiky - Heroldovy sady

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons