Veřejné prostory Prahy 10

Dvorek roku

Text/HTML

V roce 2014 Praha 10 vyhlásila poslední ročník úspěšné soutěže Dvorek roku.

 

Květiny a stromy na dvorku Cílem soutěže bylo motivovat občany k údržbě a zvelebování vnitrobloků a předzahrádek jimi obývaných bytových domů. Občané, kteří věnují svůj volný čas a prostředky na úpravu neveřejných prostor, měli možnost soutěžit nejen o uznání své práce, ale i o hodnotné ceny. Ti nejlepší byli v rámci této soutěže oceněni a jako výraz poděkování za jejich péči o své okolí jim byly předány poukázky na odběr zboží a služeb.

Soutěž měla v obyvatelích desáté městské části podnítit zájem o vzhled Prahy 10 a prostředí, ve kterém žijí. Společná práce na úpravách těchto pozemků napomáhá posilování občanské sounáležitosti a zájmu o své okolí.

Hodnocení jednotlivých dvorků probíhalo prostřednictvím osobní návštěvy hodnotící komise. Hodnotící komise byla složená ze zástupců Úřadu městské části Prahy 10, občanů a nezávislých odborníků. Dvorky byly hodnoceny podle následujících kritérií: úroveň zpravování projektu, originalita a efektivnost úprav, nápaditost a celkový charakter změn, využitelnost pozemku, míra využití zeleně tvořící příjemné mikroklima, míra zapojení obyvatel domu do úprav a údržby, čistota a celkový vzhled vnitrobloku.

 

Vítězové minulých ročníků

 

Dvorek roku 2014

Vítězem v roce 2014 se stal dvorek v ulici Madridská 757/8. Dvorek byl oceněn za zachování historického členění okrasných záhonů, za zapojení obyvatel domu včetně dětí do péče o dvorek, za založení kompostu a za péči o původní dřeviny.

 

Dvorek roku 2013

Vítězem v roce 2013 se stal dvorek v ulici Ruská 6 a 8. Dvorek byl oceněn za velmi povedenou přeměnu zatravněné střechy podzemních garáží na multifunkční zahradu. Za zapojování obyvatel domu do úprav zeleně, rozvíjení komunitního života, využívání recyklovaných materiálů a dešťové vody, výrobu vlastního kompostéru a za celkovou koncepci zahrady, kterou je možné využívat nejen k okrasným účelům ale také k hraní her, pěstování zeleniny a ovoce i  k relaxaci.

 

Dvorek roku 2012

Vítězem v roce 2012 se stal dvorek v ulici Řipská 1144/3. Dvorek byl oceněn za šetrně revitalizovanou zahradu, použití nevšedních dekoračních prvků, nápaditou renovaci původního mobiliáře a zapojení obyvatel domu.

 

Přihlášený dvorek s barevně zbarveným přísavníkem Dvorek roku 2011

Vítězem v roce 2011 se stal dvorek v ulici Kozácká 13. Dvorek byl oceněn za šetrně revitalizovanou zahradu, použití přírodních prvků, odborné udržování stávajících vzrostlých stromů, zapojení všech obyvatel domu.

 

Dvorek roku 2010

Dělené 1. místo získal v roce 2011 dvorek v ulici Věšínova 7/508 a dvorek v ulici Oblouková 683/15. Dvorek Věšínova 7/508 byl oceněn za dlouhodobé, vkusné udržování dvorku se zakomponováním uměleckých prvků, zpracování přihláškové projektové dokumentace a zapojení všech obyvatel do údržby dvorku. Dvorek Oblouková 683/15 byl oceněn za profesionální přístup, zpracování přihláškové projektové dokumentace, většinové zapojení malých i dospělých obyvatel.

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons