Veřejné prostory Prahy 10

Naučné stezky

Text/HTML

Naučná stezka je turistická trasa, která může vést volnou přírodou nebo městem. Na jednotlivých zastaveních seznamuje lidi s místními zajímavostmi, ať už přírodními, historickými nebo architektonickými. Zastavení jsou formou informačních tabulí na kterých je text a obrázky (fotografie) dokumentující dané téma. Trasa stezky je značena turistickými značkami – bílý čtverec se zeleným diagonálním pruhem, délka dosahuje několika kilometrů (většinou do 10 km).

Stojany mohou být vybaveny interaktivními prvky např. kvizovými otázky a v dnešní době také QR kódy s odkazem na doplňující informace na internetu. Dalšími materiály jsou často brožurky nebo letáčky.

 

V roce 2013 byla na území městské části Praha 10 realizována naučná stezka v Malešicích – Stezka sv. Josefa.

 

V roce 2014 proběhlo v Praze 10 slavnostní otevření Strašnické naučné stezky za účasti zástupců MČ Praha 10 a tvůrců stezky z občanského sdružení „Natura, quo vadis?“. Stezka začíná u vestibulu stanice metra Strašnická. Po trase je celkem 11 panelů s informacemi, které se vážou k historii a zajímavostem Strašnic. Stezka měří 3,5 kilometrů.

 

V roce 2015 proběhlo otevření další části naučné stezky Zahrada ve městě ve spolupráci s tvůrci stezky klubem K2.

Naučná stezka Zahrada ve městě provede návštěvníky po Zahradním Městě a seznámí je s rostlinami, které daly jména ulicím v této čtvrti. Nápad vytvořit na Zahradním městě naučnou stezku vznikl v neziskové organizaci Klub K2. „Chtěli jsme občanům a hlavně dětem nejen zpestřit procházky v okolí jejich bydliště a přinést jim nové informace či podněty k zamyšlení, ale zejména vytvořit vztah k místu, ve kterém žijí. Tematické zaměření stezky vyplynulo tak nějak přirozeně samo. Vždyť ulice Zahradního města nesou názvy rostlin, proč tedy nevybrat právě je?” objasňuje ředitelka Klubu K2, Regína Dlouhá.

S podporou městské části bylo dosud realizováno 16 zastavení, na každé naučné tabuli najdete zajímavosti z říše rostlin, ale také informace o dané lokalitě. Poučí se i dospělí, tabule ale obsahují především hodně úkolů a námětů pro děti. „Zaměřujeme se jako organizace na rodiny s dětmi, proto jsme na ně mysleli i při přípravě naší stezky,“ vysvětluje autorka koncepce Leona Hornová. Některé otázky jsou jednoduché, ale u některých se mohou zapotit i dospělí. Jaké květy má rád noční motýl lišaj smrtihlav? Jak vypadá zpěvný pták zvonek zelený? Znáte klatovské karafiáty? Pokud chcete znát odpovědi nejen na tyto otázky, navštivte naučnou stezku na Zahradním Městě. Možná vás zavede do míst, která jste dosud neznali, tato čtvrť má svůj osobitý půvab. Šestnáct zastavení je dobrou příležitostí k zajímavé procházce.

Tabule najdete v ulicích: Ostružinová, Malinová, Jabloňová, Topolová, Zvonková, Narcisová, Chmelová, Hvozdíková, Podléšková, Karafiátová, Kosatcová, Jahodová, Kapraďová, Jasmínová, Konvalinková, Sněženková.

 

Na začátku ledna 2016 byla otevřena již čtvrtá naučná stezka na území městské části Praha 10 a to ve Vršovicích.

 

Naučná stezka na Zahradním Městě, určená především dětem, vzniká od roku 2012 a má už 18 tabulí. Jejími realizátory je Klub K2 a stezku finančně podporuje Městská část Praha 10 v rámci Zásobníku projektů.

Tabule tematicky vychází z názvů ulic, věnují se tedy zajímavostem z rostlinné říše, a obsahují nejen informace pro dospělé, ale hlavně úkoly a otázky pro děti. „Od počátku jsme snili o tom, že vytvoříme stezku s interaktivními prvky,“ vzpomíná na první idealistické představy Regína Dlouhá, ředitelka Klubu K2. „Není to ale zas tak jednoduché, realizace takových prvků je finančně náročná a také je problém s údržbou. Proto jsme rádi, že jsme si letos splnili alespoň částečně svůj sen a na stezku umístili zvonkohru. Doplňuje tematicky tabuli ve Zvonkové ulici a věříme, že bude pro děti lákavým cílem.“ Stezka se letos navíc rozrostla o další dvě tabule, v ulicích Břečťanová a Meruňková. Rozeznáte plody jednotlivých stromů z rodu slivoní? Chcete se dozvědět více o Záběhlickém hřbitově? Vydejte se na procházku.