Naučná stezka je turistická trasa, která může vést volnou přírodou nebo městem. Na jednotlivých zastaveních seznamuje lidi s místními zajímavostmi, ať už přírodními, historickými nebo architektonickými. Zastavení jsou formou informačních tabulí na kterých je text a obrázky (fotografie) dokumentující dané téma. Trasa stezky je značena turistickými značkami – bílý čtverec se zeleným diagonálním pruhem, délka dosahuje několika kilometrů (většinou do 10 km).
Stojany mohou být vybaveny interaktivními prvky např. kvizovými otázky a v dnešní době také QR kódy s odkazem na doplňující informace na internetu. Dalšími materiály jsou často brožurky nebo letáčky.
V roce 2013 byla na území městské části Praha 10 realizována naučná stezka v Malešicích – Stezka sv. Josefa. Vznikla přičiněním místního sdružení Českého svazu ochránců přírody - „Natura, quo vadis?“. Přibližně na 4 km dlouhém okruhu, který prochází novou i starší zástavbou, lesem a Malešickým parkem, je deset zastavení s informacemi, které se vážou k této městské čtvrti, k její historii, významnějším památkám a dalším zajímavostem o životě v Malešicích. Součástí stezky jsou herní a vzdělávací dřevěné prvky, které se nacházejí u každého informačního panelu.
V roce 2014 proběhlo v Praze 10 slavnostní otevření Strašnické naučné stezky za účasti zástupců MČ Praha 10 a tvůrců stezky z občanského sdružení „Natura, quo vadis?“. Stezka začíná u vestibulu stanice metra Strašnická. Po trase je celkem 11 panelů s informacemi, které se vážou k historii, významným stavbám jako jsou Trmalova a Foersterova vila či Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, a samozřejmě k dalším zajímavostem Strašnic. Dozvíte se odkud pochází název Strašnice, nebo které významné osobnosti zde pobývaly. Stezka měří 3,5 kilometrů.
Od roku 2012 je v Záběhlicích postupně rozšiřována naučná stezka Zahrada ve městě. Naučná stezka Zahrada ve městě provází návštěvníky po Zahradním Městě a seznamuje je s rostlinami, které daly jména ulicím v této čtvrti. Nápad vytvořit naučnou stezku vznikl v neziskové organizaci Klub K2. „Chtěli jsme občanům a hlavně dětem nejen zpestřit procházky v okolí jejich bydliště a přinést jim nové informace či podněty k zamyšlení, ale zejména vytvořit vztah k místu, ve kterém žijí. Tematické zaměření stezky vyplynulo tak nějak přirozeně samo. Vždyť ulice Zahradního města nesou názvy rostlin, proč tedy nevybrat právě je?” objasňuje ředitelka Klubu K2, Regína Dlouhá.
S podporou městské části bylo dosud realizováno 20 zastavení, přičemž na každé naučné tabuli najdete zajímavosti z říše rostlin, ale také informace o dané lokalitě. Poučí se i dospělí, tabule ale obsahují především hodně úkolů a námětů pro děti. „Zaměřujeme se jako organizace na rodiny s dětmi, proto jsme na ně mysleli i při přípravě naší stezky,“ vysvětluje autorka koncepce Leona Hornová. Některé otázky jsou jednoduché, ale u některých se mohou zapotit i dospělí. Jaké květy má rád noční motýl lišaj smrtihlav? Jak vypadá zpěvný pták zvonek zelený? Znáte klatovské karafiáty? Pokud chcete znát odpovědi nejen na tyto otázky, navštivte naučnou stezku na Zahradním Městě. Možná vás zavede do míst, která jste dosud neznali, tato čtvrť má svůj osobitý půvab. Dvacet zastavení je dobrou příležitostí k zajímavé procházce.
V Záběhlicích lze vyrazit i na Naučnou stezku Záběhlice. Ta začíná u Hamerského rybníku a seznámí vás s historickým rozvojem této městské čtvrti, významnými stavbami jako je třeba Kostel Narození Panny Marie či záběhlický zámek. Také se dozvíte zajímavosti z oblasti sportovních oddílů působících v této čtvrti nebo kdy byla do Záběhlic přivedena první autobusová linka. Stezka má sedm zastavení, a pokud dorazíte k poslednímu z nich v ulici Karafiátová, budete mít v nohou necelých pět kilometrů.
Svou naučnou stezku mají i Vršovice. Naučná stezka Vršovice propojuje různorodé části Vršovic: Koh-i-noor, historickou zástavbu Vršovic, činžovní domy, parky, Vršovický zámeček, sportovní areály a další zajímavá místa. Nejen místním obyvatelům představuje pestrost a atraktivitu jednotlivých míst, ale i celé čtvrti. Součástí stezky je 15 informačních stojek, které obsahují informace o lokalitě a jsou doplněny fotografiemi historického i současného stavu. Trasa je dlouhá 4,75 km a je volena s ohledem na to, aby byla přístupná a zvládnutelná pro všechny skupiny obyvatel od rodin s kočárky a malými dětmi po občany v seniorském věku. Zastavení č. 1 se nachází na terase u budovy úřadu MČ, ale začít lze samozřejmě i jinde.
V Praze 10 se můžete vydat i po jedné turistické stezce. Ta vznikla prodloužením červené značky, která byla původně ukončena v Hostivaři v ulici Švehlova. Nyní se konec stezky nachází v ulici Záběhlická poblíž zastávky BUS V Korytech. Odtud se můžete vydat podél Hamerského rybníku, ulicí U Záběhlického zámku dále přes Trojmezí a kolem Toulcova dvora již po území Prahy 15. Např. k Hostivařské přehradě jde o procházku dlouhou 5,5 kilometrů. A kdybyste se chtěli podívat na druhý konec červené značky, tak ten najdete po cca 60 km v Mnichovicích.