Územní plánování je nástroj státní správy vytvářející takové předpoklady pro výstavbu, které respektují podmínky pro udržitelný rozvoj území. Zároveň hledá kompromis mezi úředními a politickými nástroji a soukromými a veřejnými zájmy.
Územní plánování jako disciplina vzniklo potřebou uzákonit osvědčené urbanistické postupy uplatňované úřady i odborníky při stavbě měst.
V současné době platný stavební zákon vnímá smysl územního plánování v koordinaci soukromých a veřejných zájmů a ve vytváření takových předpokladů pro výstavbu, které zároveň respektují podmínky pro udržitelný rozvoj území.
Jde především o metodu plánování a řízení rozvoje sídel a území v širším slova smyslu. Na procesu územního plánování se podílí politici (samospráva), úředníci (orgán územního plánování), odborníci (projekční týmy z mnoha profesí) a veřejnost.
Praha má v ČR zvláštní postavení, je totiž zároveň obcí i krajem. Zpracovatelem celoměstských územně plánovacích podkladů a dokumentací je Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy - IPR (dříve Útvar rozvoje hl. m. Prahy - URM). Jedná se o Územně analytické podklady hl. m. Prahy, Zásady územního rozvoje hl. m. Prahy a zejména Územní plán sídelního útvaru hl. m. Prahy. Pořizovatelem těchto dokumentací je Odbor územního rozvoje MHMP. Všechny kroky jejich pořizování schvaluje Zastupitelstvo hlavního města Prahy.
VÍCE INFORMACÍ: