Veřejné prostory Prahy 10

HP old

Ekohlídka poradí jak na nápojové kartony

Ekohlídka poradí jak na nápojové kartony

Ekologické hlídky vyrážejí v prosinci do pěti vytipovaných měst a budou lidem poskytovat informace o tom, proč je dobré třídit nápojové kartony, jak na to a k čemu se pak využívají. Jedním ze zapojených míst je i městská část Praha 10. Informační akce na podporu třídění nápojových kartonů se uskuteční v sobotu 7. prosince 2013 ve spolupráci radnice MČ se společnostmi Tetra Pak a EKO-KOM. Ekohlídka bude od 10,00 do 16,00 hod. připravena na farmářském tržišti na Kubánském náměstí. 

Akce nazvaná Kam s nápojáčem, která propaguje třídění nápojových kartonů, je však určena pro obyvatele celé České republiky. „U nás se ročně spotřebuje zhruba 17 tisíc tun nápojových kartonů, ale z toho se vytřídí a zrecykluje jen asi 20 procent. Přitom se jedná o cennou surovinu například při výrobě papíru,“ říká Martin Hochovský z neziskové společnosti EKO-KOM, která zajišťuje systém třídění, recyklaci a využití obalového odpadu v celé republice.

„V Praze 10 má sběr nápojových kartonů velkou podporu ze strany radnice. Svědčí o tom fakt, že v současné době lze kartony odkládat na 240 místech z celkového počtu 258 stanovišť tříděného odpadu, která jsou zde k dispozici,“ sděluje první zástupce starosty Vladimír Novák. Sběr probíhá pomocí malých – 240litrových nádob nebo 1100litrovými kontejnery. Navíc na „desítce“ vznikla i první realizace sběru nápojových kartonů do podzemního kontejneru, který je v ulici U Vršovického nádraží. 

Při kampani vyrazí do ulic Ekohlídky s maskotem – nápojovým kartonem Tomem, který se bude věnovat zejména dětem. Další členové týmu budou odměňovat drobnými dárky z recyklovaných materiálů všechny lidi, kteří vhodí do správné nádoby použité kartony. Navíc se zájemci mohou zúčastnit soutěže o fotoaparát, tablet či mobilní telefon. Stačí poslat snímek s tím, jak vyhazují nápojový karton do správného kontejneru, a jako první správně zodpovědět kontrolní otázku. Hlavní ceny mohou vyhrát lidé v celé České republice v dotazníkové soutěži. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách www.kamsnapojacem.cz . Zde budou také průběžně doplňované informace o celé akci, ale například i mapa s tím, kde a jak se třídí nápojové kartony. Stačí zadat jméno obce a ukážou se potřebné údaje. 

 

Třiďte nápojové kartony a vyhrajte tablet

Třídíte nápojové kartony – tedy obaly od mléka, džusu a dalších nápojů? Chcete vyhrát kvalitní fotoaparát, tablet nebo mobilní telefon? Informace o soutěži jsou dostupné na www.kamsnapojacem. cz. Stačí poslat fotografii, jak odhazujete nápojový karton do správného kontejneru ve vašem městě. Kromě toho vás čeká kontrolní otázka: Kolik kilogramů nápojových kartonů se v roce 2012 vytřídilo v Praze. Soutěž probíhá do 10. prosince. Podrobnosti a soutěžní formulář najdete na www.kamsnapojacem.cz v sekci Soutěže. Zvítězí ten, kdo pošle nejrychleji fotografii a správně (nebo co nejpřesněji) zodpoví kontrolní otázku.

 

Víte, že…

… se v České republice spotřebuje 17 tisíc tun nápojových kartonů ročně, ale vytřídí jen 20 procent. Například papíru se recykluje plných 85 procent.

… nápojové kartony patří do kontejnerů označených oranžovou samolepkou. Mohou to být kontejnery výhradně pro nápojové kartony, nebo kontejnery určené pro plasty, případně pro papír - rozhodující je však oranžová samolepka. V některých obcích patří nápojové kartony do oranžových pytlů.

… zrecyklované nápojové kartony využívají zejména papírny kvůli dlouhému vláknu, které tvoří základ obalu (asi 75 %) - je cennou surovinou při výrobě papíru. Další metodou je zpracování na desky, kdy se kartony rozdrtí a teplem slisují na desky podobné dřevotřísce. Z nich se dají stavět i domy.

… nápojové kartony je možné třídit ve 4455 obcích v ČR (74 %), v nichž bydlí 9,47 milionu obyvatel (90 %).

Galerie

  • Ekohlídka poradí jak na nápojové kartony
  • Ekohlídka poradí jak na nápojové kartony
  • Ekohlídka poradí jak na nápojové kartony

Zveme Vás

Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Unikátní možnost nahlédnout do nitra vily Karla Čapka, ve které tento velikán světové literatury žil a tvoři...

Vršovický zámeček se otevře veřejnosti opět v sobotu

Vršovický zámeček se otevře veřejnosti opět v sobotu

Prohlédnout si část historických prostor bývalé manufaktury na hedvábí v nově zrekonstruované ...

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons