Průkopníkem participativního rozpočtu se v 80. letech 20. století stala radnice v brazilském Porto Alegre. Z Brazílie se pak projekty tohoto typu rozšířily nejen do dalších latinskoamerických zemí, ale i do Evropy. V současné době je nejvíce projektů na základě participativního rozpočtu realizováno v Británii a Portugalsku, první projekty se uskutečnily také na Slovensku.
Příklad projektu v Polsku
Děti ve Walbrzychu mají své nové hřiště
Díky participativnímu rozpočtu města Walbrzychu vzniklo ze zanedbaného školního dvora dětské hřiště a sportoviště, kde dospělí hrají volejbal. Stačil k tomu nápad a úsilí odhodlané matky Anny Elżbieciak-Stec, která dokázala v hlasování místních získat 1087 hlasů. To je v tomto typu hlasování jeden z nejlepších výsledků vůbec - projekt pak získal celkovou podporu 30 000 Euro.
Pro svůj nápad revitalizace nevyužívaných prostor a jejich přestavbu na dětské hřiště získala Anna Elżbieciak-Stec nejdříve vedení místní základní školy. S vyplněním žádosti o příspěvek z participativního rozpočtu a konkrétním odhadem nákladů pak pomohli úředníci v konzultačním centru městské části a přátelé a známí se postarali o šíření informací o projektu.
Kromě sociálních sítí probíhala propagace také naživo – během hlasování spolupracovníci osobně obcházeli potenciální voliče a žádali je o hlas pro svůj projekt. Dnes je vše hotovo a Anna Elżbieciak-Stec říká: „Stálo to sice hodně práce a úsilí, ale když procházím okolo hřiště a vidím, že je dennodenně plné dětí, co víc si můžu přát?“.