Veřejné prostory Prahy 10

Text/HTML

1. března 2012 - V pátek 2. března, to bude přesně 110 let od chvíle, kdy císař František Josef I. vydal výnos, kterým povýšil městys Vršovice na město. V témže roce povolil i užívání městského znaku, který Praha 10 používá dodnes. „Od pondělka pořádáme k tomuto výročí na radnici výstavu historických fotografií Vršovic a proměn, které se v průběhu let dočkaly. A od pátku budou fotografie z této výstavy i součástí fotogalerie Prahy 10 na našich webových stránkách,“ uvedl při této příležitosti starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS).

 

Prvním starostou města Vršovice byl pan Václav Drobný, nadšený cvičenec Sokola a vlastenec. Vršovice patří mezi nejstarší části dnešní Prahy - existovaly totiž prokazatelně již v roce 1088, kdy je první český král Vratislav II. věnoval vyšehradské kapitule. Název Vršovice může údajně pocházet od rodu Vršovců, kteří byli po Slavníkovcích dalším rodem, který konkuroval vládnoucím Přemyslovcům natolik, že ho nechali vyvraždit. Jméno obce se spojuje také s vršemi, do kterých prý zdejší obyvatelé lovili ryby.

 

Druhá polovina 19. století byla dobou prudkého rozvoje pro celé okolí Prahy, tedy i pro Vršovice. Vznikají tu průmyslové podniky, staví se činžovní domy, dláždí ulice. V roce 1882 mají Vršovice už přes šest tisíc obyvatel. 23. února 1885 byly Vršovice povýšeny na městys, starostou byl tehdy JUDr.Josef Herold. Událost však předčil rok 1902 – povýšení na město a v roce 1922 pak samozřejmě připojení Vršovic k velké Praze.

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons