Veřejné prostory Prahy 10

Vršovický zámeček - Rangherka

Atributy

Název:
VRŠOVICKÝ ZÁMEČEK - RANGHERKA
Investor:
MČ Praha 10
Projekt/Architekt:
Masák & Partner, s.r.o.
Lokalita:
Praha - Vršovice
Zastavěná plocha:
Realizace:
prosinec 2013

Základní informace

Vršovický zámeček neboli Rangherka leží na místě původní Štočkovské vinice při usedlosti Špendlikářka. Z původního historického objektu jsou zachovány jen obvodové zdi a průčelí, interiér je kompletně přestavěn. ZMČ MČ Praha 10 v roce 2010 rozhodlo o změně koncepce využití celého objektu, a to pro účely sociální, zároveň bylo rozhodnuto, že Vršovický zámeček bude sloužit jako domov seniorů. Projekt navrací do bývalé továrny na výrobu hedvábí zvané Rangherka i obřadní síň, která bude, společně se zázemím, sloužit pro účely MČ Praha 10. Památkově chráněný zámeček se mění v Dům spokojeného stáří. Nabídne služby 75 seniorům z Prahy 10. Úplná renovace byla nezbytná. Zámeček, kde jeden čas sídlil i národní výbor, chátral už od války. Oprava se intenzivně řešila posledních šestnáct let.

Základní funkcí domova pokojného stáří je umožnit ubytování a zajistit plnohodnotný život našich seniorů. V západní části 1.NP je samostatný vstup i s recepcí, kancelář sociálního pracovníka a další administrativa pro příjem klientů.  V severní části objektu jsou navrženy garáže pro návštěvníky domova pro seniory. Objekt nemá vlastní kuchyň, veškeré jídlo bude pro klienty zajištěno externí dodávkou.

Horní patra slouží převážně k ubytování klientů domova. Ubytování je zajištěno z větší části v dvoulůžkových pokojích. Ve východním křídle je umístěna jídelna, včetně hygienického zázemí, která může být využita i jako společenská místnost. V západním křídle je umístěna ordinace docházejícího lékaře a sesterna s přilehlou denní místností. V severním traktu objektu jsou umístěny společenské místnosti pro společné setkávání klientů.

Obřadní síň je zároveň reprezentativním prostorem MČ Praha 10, s přiléhajícími salónky a prostorem po obřadu s možností vychutnat si slavnostní chvíli v důstojném prostoru Vršovického zámečku. V objektu je také možné uspořádat svatební hostinu, a to formou cateringu, pro který je navrženo veškeré nezbytné zázemí. Svatební obřady se v případě pěkného počasí mohou konat i v exteriéru. Pro tento účel byl vybudován altánek.

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons