V dnešních dnech probíhá v okolí budovy Úřadu městské části Prahy 10 pravidelný podzimní ořez keřů.
Keře jsou zastřihávány elektrickými nůžkami. Prořezávání a zastřihávání keřů je velice důležité. Pravidelné odstraňování starých a odumřelých větévek dodává stromům a keřům zdravější vzhled a lepší možnosti růstu.
Jak ořezávat dřeviny:
Na podzim ostříháme keře náchylné k poškození silnými větry. Prořežeme příliš hustý porost i odkvetlé části rostliny. Začátkem zimy zkrátíme keřům větve do požadované délky.
Okrasné stromky prořežeme po opadu listí. Začátkem zimy prořežeme přehoustlé či křížící se větve u ovocných dřevin.
Jádroviny (jabloně, hrušně) řežeme v období od prosince do března.
Bobuloviny řežeme tzv. zmlazovacím řezem, který provádíme od listopadu do března.
Peckoviny řežeme nejlépe ihned po sklizni. (např. třešně lze řezat i při sklizni)
Obecně platí, že od prosince do března zlepšujeme řezem ovocných stromů a keřů jejich vitalitu. Řezem pak omezíme nebo podpoříme bujení dřeviny. Tím docílíme vhodné regulace příští sklizně.
Říjen a listopad jsou měsíci, kdy jsou velmi dobře vidět suché a poškozené větve.
Pokud jde o kvetoucí okrasné dřeviny, musíme rozlišovat dva druhy. První jsou rostliny, kde se květy objevují na starém (loňském) dřevě. Tam se řez provádí ihned po odkvětu, aby do podzimu mohly ještě narůst výhonky, kde se objeví příští rok květy nové. To jsou například hortenzie. Druhé jsou dřeviny kvetoucí na výhonech vyrostlých v tomtéž roce, ve kterém kvetou. (Na letorostech.) Tyto dřeviny řežeme časně zjara. Typickým příkladem je letní šeřík.