Veřejné prostory Prahy 10

HP old

„NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?

„NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?

Kde jsou nejstarší dochované domky starých Vršovic? Jaký potok je nejvýznamnějším v Praze 10? Jakého ptáka můžete nejčastěji potkat na „desítce“? V jakém roce se na území Prahy 10 objevily první tramvaje? Přinášíme vám informace o „NEJ“ místech v Praze 10 doplněné o tabulku s nejvýznamnějšími daty historické dopravní obslužnosti.

Nejstarší archeologické nálezy v Praze 10 byly objeveny v Rennerově pískovně (založena na konci 19. století) a v zahradnictví pana Voláka, v prostoru dnešních ulic U Seřadiště, Na Louži a Obloukové. Jde o zbytky osady tzv. lineární kultury, jež byly nalezeny v letech 1900 až 1910. Lidé žijící v této době byli prvními zemědělci ve střední Evropě. Používali nástroje, které vyráběli z kamene, kostí a dřeva. Jejich nádoby z vypálené hlíny zdobené rytinami patří mezi naši nejstarší keramiku. Osady, ve kterých žili, sestávaly ze čtyř až pěti domů, v každém domě bydlela vždy jedna rodina.

Nejstarší dochovanou stavbou na území Prahy 10 je původně románský kostel Narození Panny Marie. První zmínka o kostelu pochází z roku 1350, jeho vznik lze však datovat již do 12. století. Na přelomu 14. a 15. století byla tehdy románská apsida nahrazena malým gotickým presbytářem s klenbou. V barokní době byla ke kostelu přistavěna předsíň a byly upraveny záklenky oken. Ještě v 18. století měla loď kostela malovaný rákosový strop. Dnešní plackové klenby kostel získal až roku 1835. Roku 1861 byla loď vyzdobena ornamenty, stěny presbytáře okrášlila malovaná červená drapérie a na hladký gotický svorník presbytářové klenby byl namalován weidenheimský erb. Radikálně podobu kostela zasáhla obnova z let 1876 – 1880, kterou vedl známý architekt A. Braum ve spolupráci s architektem B. Münzbergerem. Při obnově kostela byla odstraněna řada barokních a klasicistních prvků, největším zásahem bylo stržení původní románské věže, která byla již několik let staticky narušena. Původní věž nahradila věž v novorománském slohu.

Nejstarší dochovanou zástavbou starých Vršovic jsou domky Pod Stupni 6, 8 a 10, č.p. 144, 11 a 59.  Význam těchto prostých stavení tkví v jejich historické hodnotě, stavení byla zaznamenána ve Stabilním katastru, původním registru veškerého pozemkového fondu v Rakouském císařství, v první polovině 19. století. Domy se nacházejí v bývalém centru obce a jsou jedním z mála dokladů malebné podoby původní vršovické zástavby.

Nejvyšším místem na území Prahy 10 je vrch Bohdalec. Vrch Bohdalec leží na rozhraní Michle a Vršovic. Jeho nadmořská výška je 273 metrů a kromě lesoparku je na něm převážně rezidenční zástavba.

Největším parkem na území Prahy 10 je Malešický park. Malešický park byl vybudován současně s přilehlým sídlištěm v 70. letech minulého století. Jeho rozloha činí přibližně 9 hektarů a nachází se v nadmořské výšce 265 m. V současné době probíhá revitalizace parku podpořená z Evropského fondu pro regionální rozvoj, Operační program Praha Konkurenceschopnost. Revitalizace má za cíl vytvořit v Malešickém parku plochy vhodné pro aktivní i pasivní trávení volného času.

Nejhojnějším ptákem v Praze 10 je pěnkava obecná, která patří mezi naše nejrozšířenější a nejpočetnější ptačí druhy. Pěnkava obecná je převážně semenožravá, u mláďat však hraje významnou složku potravy i hmyz. Hnízdí v hustých keřích nebo na stromech, kde si staví úhledné hnízdo maskované mechem a lišejníkem.

Nejvýznamnějším potokem Prahy 10 je Botič, který protéká Záběhlicemi, historickou osadou Práče, Michlí i Vršovicemi. Místo, kde potok pramení, je nejasné. Dochované písemnosti hovoří o tom, že má prameny v Okrouhlíku, jiné říkají, že jeho druhým zdrojem je Samkův rybník. Plocha jeho povodí je téměř 135 km2. Jeho délka je 33,5 kilometrů a na konci své cesty se vlévá do Vltavy u železničního mostu na Výtoni. Nejvýznamnější přírodní památkou Botiče jsou přirozené meandry s několika tůněmi, které jsou památkově chráněny. Zachovala se tu původní rostlinná společenstva a břehové porosty tvoří výhradně pobřežní ptačincové olšiny.

1871 První vlaky jezdily po dráze císaře Františka Josefa I. přes Vršovice už od konce roku 1871.
1897 První tramvaje se na území dnešní Prahy 10 objevily v roce 1897 na hranici Prahy 2 a Prahy 10, v Korunní třídě.
1925 První autobusová linka jezdila od 21. června 1925 z Vršovic do Záběhlic a později až do Hostivaře.
od 40. let min. století Rozkvět trolejbusové dopravy na území Prahy 10.
1972 Poslední spoj trolejbusu vyjel dne 15. října 1972 ze smyčky Orionka, ten byl také posledním trolejbusovým spojem v celé Praze.
1978 První významnou trasou metra byla pro Prahu 10 trasa A mezi stanicemi Leninova (Dejvická) a Náměstí Míru, která byla zprovozněna v roce 1978. Pro Prahu 10 však byla stěžejní až dostavba a otevření stanic Strašnická, Skalka a Depo Hostivař.

Pozn.: Při přípravě článku bylo využito informací z publikací „Slavné stavby Prahy 10“ a „Praha 10 křížem krážem“.

Galerie

  • „NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?
  • „NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?
  • „NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?
  • „NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?
  • „NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?
  • „NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?
  • „NEJ“ místa Prahy 10: víte o nich?

Zveme Vás

Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Vila Karla Čapka zpřístupněna – zatím virtuálně

Unikátní možnost nahlédnout do nitra vily Karla Čapka, ve které tento velikán světové literatury žil a tvoři...

Vršovický zámeček se otevře veřejnosti opět v sobotu

Vršovický zámeček se otevře veřejnosti opět v sobotu

Prohlédnout si část historických prostor bývalé manufaktury na hedvábí v nově zrekonstruované ...

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons