Společná kontrolní akce strážníků městské policie a pracovníků radnice městské části, zaměřená na majitele (a držitele) psů, proběhla ve čtvrtek (14.6.2012) v ranních hodinách na čtyřech místech Prahy 10 - na nám. Sv. Čecha, v Heroldových sadech, v Bezručových sadech a v Malešickém parku.
Kontrola se především zaměřila na povinnost majitelů psů označit psa čipem nebo tetováním v souladu s příslušnou vyhláškou. Strážníci proto byli vybaveni čtečkami, kterými přítomnost čipu a jeho evidenční číslo ověří. Následně bude prověřováno zda za označené psy byl uhrazen poplatek.
Pracovníci radnice majitele psů upozorňovali na zákaz volného pobíhání psů na plochách veřejné zeleně, mimo k tomu vyhrazených míst a povinnost zajišťovat úklid psích exkrementů. Při akci byla zkontrolována přibližně sedmdesátka pejskařů a s ohledem na osvětový charakter akce se kontrola obešla bez postihu. Pejskaři obdrželi od radnice tzv. „psí balíček“, obsahující úklidové sáčky, informační leták a Mapu životního prostředí Prahy 10. Mapa, mimo jiné, obsahuje pokyny pro pejskaře a soupis míst, kde lze nechat volně psa pobíhat, nebo kde lze dohledat zásobníky na úklidové sáčky.
Akce byla součástí dlouhodobého projektu „Postarejte se o svého přítele“, který je ze strany radnice MČ zaměřen na přítomnost psů ve veřejném prostoru a bezproblémové soužití „pejskařské“ a „nepejskařské“ veřejnosti. Se spoluprácí se strážníky městské policie při preventivních kontrolách v terénu a kontaktním informování majitelů psů je proto počítáno i do budoucna.
Radnice MČ v roce 2010 vydala pro majitele deset základních pokynů, jak přistupovat k chovu psa ve městě, nazvaných Desatero zodpovědného pejskaře desítky.
Desatero zodpovědného pejskaře desítky
- Přihlásí svého psa do 15 dnů od jeho pořízení na úřadě a zaplatí za něj poplatek. Poplatek upravuje vyhláška města č. 23/2003 Sb. o místním poplatku ze psů.
- Nechá psa vybavit mikročipem nebo tetováním a přihlásí se do evidence chovatelů psů na Magistrátu hl. m. Prahy. Pokud se vám pes zatoulá lze díky čipu jednoduše zjistit jeho majitele. Čipování psů stanovuje vyhláška města č. 23/2003 Sb.
- Uklidit vždy po svém chráněnci bere jako samozřejmost. Sáčky na úklid lze najít na 217 místech v Praze 10, ale je potřeba být vždy vybaven sáčkem vlastním. Povinnost zajištění úklidu držitelem psa je dána vyhláškou o čistotě (č. 8/2008 Sb. HMP).
- Nenechá psa běhat v místech, která slouží pro hru dětí či sportovní vyžití a na taková místa se psem ani nevstupuje. Hřiště jsou výhradní zónou dětí, pes sem skutečně nepatří.
- Neumožní psovi vstup do záhonů, keřových porostů a jiná místa, která mohou být pohybem psa poškozena. Zákaz vstupu do záhonů upravuje vyhláška města o ochraně veřejné zeleně, č. 6/2001 Sb.
- Pro volné běhání psa využívá výhradně prostranství, která jsou k tomu určena. Jejich přehled najde v mapě životního prostředí Prahy 10 nebo na www.praha10.cz.
- Uvědomuje si, že i místa pro volné pobíhání psů jsou veřejným prostorem využívaným ostatními občany. Psa i zde má tedy stále pod dohledem.
- Respektuje ostatní spoluobčany a nenechá psa, aby někoho na ulici „obtěžoval“. Ne každému je psí přítomnost příjemná a je přirozené, že rodiče cítí obavu o děti, objeví-li se vedle nich cizí pes.
- Při pohybu po veřejných plochách neumožní psovi volně pobíhat. Povinnost zamezit pobíhání na komunikacích vyplývá ze zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu.
- Naučí psa poslušnosti několika základními povely. Alespoň minimální výcvik psa se vyplatí při řešení krizových situací a celkově majiteli zjednoduší společné soužití se psem.