Pražané už téměř dva roky spolupracují na vytváření plánu mobility s projektem Polaď Prahu. Nyní, kdy se příprava dokumentu blíží do finále, mohou navštívit expozici, která si vytyčila za cíl přeměnit nudnou teorii do zábavné a poučné formy vysvětlující stěžejní části hravým způsobem. Hned na začátku výstavy se může návštěvník zahloubat do problémových map zobrazující nejkritičtější místa v Praze v automobilové, hromadné a cyklistické dopravě. Následně zhlédne krátký film, který představí vizuální formou budoucí směřování pražské dopravy. Pro studijní typy pak výstava nabídne přehled všech 243 karet opatření, která se v metropolitní oblasti připravují, tedy konkrétních plánovaných změn v dopravě. Na dotykových obrazovkách si je návštěvník prohlédne, a pokud ho některé z nich zaujme, okamžitě si kartu přepošle na e-mail, aby si mohl následně z pohodlí domova studovat popsané detaily. A na závěr si pomocí unikátní hry vyzkouší, jak se takový plán udržitelné mobility tvoří. Díky této hře si lépe představí, kolik menších dopravních staveb je možné postavit za stejnou cenu, za jakou se staví nové metro nebo velké silniční stavby.
Plán mobility pro Prahu a okolí je strategická dopravní „kuchařka“, která se dívá na pohyb po hlavním městě a části středočeského kraje v celkovém spektru od běžné chůze přes cyklistiku až po jízdu ve veřejné dopravě či autě. A nebyl by to plán, kdyby se tento dokument nedíval směrem dopředu. Konkrétně až do roku 2030, do kdy plánují odborníci dopravu v metropolitní oblasti. Samotný projekt je mezi širokou veřejností znám pod marketingovou značkou Polaď Prahu, protože kromě pracovní skupiny zastoupené nejdůležitějšími institucemi pod záštitou magistrátu ladili Prahu také odborníci, akademici, partneři z neziskových organizací, městských částí až po samotné občany a zástupce různých zájmových skupin.
Speciální program pro veřejnost k výstavě plánu mobility
Odborníci, kteří připravují Plán mobility pro Prahu a okolí se třikrát osobně setkají s návštěvníky, aby jim představili plán, jeho konkrétní opatření a také některý z členů okomentovat výstavu samotnou. Výstava s doprovodným programem se koná od 29. května do 17. června v Centru architektury a městského plánování (CAMP), sídlícím v areálu Emauzského kláštera v ulici Vyšehradská 51 v Praze 2.
29. 5. 2018 18:00
Představení návrhu P+ a komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost
Dvouhodinový program, ve kterém se bude v první části konat panelová diskuse po krátkém představení plánu mobility a v další hodině je plánovaná komentovaná prohlídka výstavy.
7. 6. 2018 17:00
Komentovaná prohlídka výstavy P+ pro veřejnost
Během jedné hodiny provede zástupce pracovní skupiny návštěvníky expozicí a podrobně představí veškeré části, ze kterých se výstava skládá.
12. 6. 2018 18:00
Představení konkrétních opatření Návrhu P+ a komentovaná prohlídka výstavy pro veřejnost
Návštěvníci mohou očekávat představení Návrhu formou prezentace a následnou prezentaci částí Návrhu formou Pecha Kucha zakončenou komentovanou prohlídkou výstavy.