We recommend the absolute best dentist in Turkey, one that has long been out favourite. If you are looking for anIstanbul affordible dentist, wait no further, visit Periodonta

Veřejné prostory Prahy 10

Novinky

Novinky

Umělce Haukovou a Chalupeckého bude v „jejich“ parku připomínat billboard řízený umělou inteligencí

Odkaz uměleckého páru Jiřina Hauková – Jindřich Chalupecký připomene originální dílo. Soutěž o návrh instalace ve veřejném prostoru vyhrál hybridní billboard, který bude kombinací citátů básnířky a teoretika umění vytvářet zcela nové texty. Výsledky unikátní soutěže podpořené z magistrátního programu Umění pro město schválila Rada MČ Praha 10. V parku pojmenovaném po obou osobnostech se dílo objeví v roce 2022.

V konkurenci dalších takřka třiceti návrhů oslovil porotu (složenou z odborníků na umění a zástupců desáté městské části) nejvíc ten od autorského týmu Vojtěch Tecl, Tereza Brussmannová, Adam Šustek a Jakub Rajnoch (umělci) a Savka Marenić (architektka). „Propojením těchto dvou osobností (Haukové a Chalupeckého) se rodí nekonečné variace inteligentního generovaného textu. Vymýšlí ho systém neuronové sítě, vyučovaný všemi dostupnými texty a archiváliemi, které po sobě oba autoři zanechali. Vzniká sloučení dvou přístupů k tvorbě psaného textu, a vytváří tak novou nesmrtelnou poezii a myšlenky, které se stále aktualizují,“ stojí v anotaci návrhu nazvaném jednoduše „Spolu“.

„Jak lépe vzdát hold mistrům textu, než samotnými texty?“ ptá se řečnicky David Kašpar (VLASTA / STAN), místostarosta MČ Praha 10 pro školství a kulturu. „Propojení moudrých slov obou velikánů je jednak symbolické vzhledem k jejich životnímu spojení, jednak inovativní a originální,“ doplňuje David Kašpar.   

Díky důkladné přípravě a času, které všechny členky a členové poroty návrhům věnovali, jsme došli k výsledku během pouhých dvou, byť intenzivních dnů. Koncept vítězného návrhu je z mého pohledu velice zdařilý komplexně, s konkrétním odkazem k osobnosti a práci básnířky Jiřiny Haukové a teoretika umění Jindřicha Chalupeckého,“ říká předseda poroty Tomáš Vaněk, umělec a rektor Akademie výtvarných umění v Praze.

Dalšími nezávislými členy poroty byli Karina Kottová (ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kurátorka a teoretička současného umění), Milan Houser (umělec, do roku 2019 děkan a nyní proděkan Fakulty výtvarných umění VUT v Brně) a Edith Jeřábková (kurátorka, teoretička a historička umění).

Z návrhů, které byly po celou dobu rozhodování drženy v anonymitě, porota vybrala a finančně ocenila tři nejlepší. Pomyslné stříbro získal architekt Radek Talaš s památníkem v podobě typografického symbolu hvězdičky, která je automaticky natáčena směrem ke slunci. Třetí místo obsadila idea zvednutí všední části parku a jeho vykrojení, jež současně počítá s revitalizací okolního prostoru. Autorem bylo Studio COSMO v sestavě Tereza Kabelková, Jiří Kabelka, Marie Kubátová a Petr Moschner.

Jednalo se o první soutěž obdobného typu, kde zadavatelem by byla městská část a investorem hlavní město Praha. „A aby těch primátů nebylo málo, probíhala soutěž s ohledem na aktuální opatření kompletně on-line, bez tištěných materiálů. Jsme rádi, že se porotě podařilo pracovat soustředěně a že jsme (s nadsázkou) zmírnili její dopad na životní prostředí. Nejdůležitější pro nás ovšem je, že byl transparentním procesem a v názorovém souznění porotců vybrán výborný návrh. Přejeme autorům i Praze 10 jeho úspěšnou realizaci,” shrnuje Igor Kovačević ze společnosti CCEA MOBA (Centrum pro středoevropskou architekturu), která soutěž organizačně zajišťovala.

V současné době probíhají jednání s vítězi o uzavření smlouvy na realizaci samotného díla. Celkové investiční náklady na jeho pořízení jsou 4,8 milionu korun a hrazeny budou z programu hl. m. Prahy Umění pro město.

„Těší mě, že se Haukové a Chalupeckému, jejichž život byl dlouhodobě svázán s pražskými Vršovicemi, dostane pocty nikoli ve formě klasického pomníku nebo pamětní desky, ale současné instalace, nebo dokonce intervence. Myšlenkový odkaz této dvojice je stále živý, a podobně živé bude také dílo, které jej připomíná. Automaticky generované texty vycházející ze skloubení poezie Haukové a teoreticko-esejistických textů Chalupeckého budou asi nabírat mnoho rovin, od té vážnější přes humornou až k absurdní,“ prohlašuje Karina Kottová, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého, kurátorka a teoretička současného umění.

Ohodnotit článek:

Nehodnoceno
     Počet zobrazení (4583)      Komentáře ()

Loga a licence

Logo Veřejné prostory Prahy 10
Licence Creative Commons