V Malešicích najde azyl přibližně 30 lidí, v celé Praze bude přes zimu fungovat desítka podobných zařízení s celkovou kapacitou přes 450 lůžek. Ta jsou ale momentálně soustředěná převážně v centru metropole. „Nevyužívaný a pozvolna chátrající objekt na území Prahy 10 jsme vybrali pro pilotní projekt decentralizace služeb pro tuto cílovou skupinu. Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Centrem sociálních služeb Praha pracujeme na vytipování dalších míst, kde by mohla vzniknout obdobná menší centra,“ popisuje Milena Johnová (PRAHA SOBĚ), radní hl. m. Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví.
V malešickém objektu vznikne dočasná zimní noclehárna, a to v režimu humanitárního opatření 24 (hodin) / 7 (dní v týdnu). Lidé zde budou moci pobývat v teple celý den, dostanou přikrývky, teplý čaj a jídlo, případně čisté a teplé oblečení. Přibližně dvakrát týdně zde bude přítomná i zdravotní sestra, která jim v případě potřeby poskytne základní zdravotní ošetření.
„Centrum by měli využívat především lidé bez domova pohybující se po území Prahy 10, které budou terénní pracovníci aktivně oslovovat. Tím dojde k dvojímu efektu. Zaprvé pomůžeme skupině, které v zimních měsících reálně hrozí vážné zdravotní problémy nebo v některých případech i fatální následky. A zadruhé zvýšíme ochranu našich dalších obyvatel. Lidé bez přístřeší se totiž pohybují i na zastávkách městské hromadné dopravy a dalších frekventovaných místech, a vzhledem ke své situaci samozřejmě striktně nedodržují ani základní hygienické návyky. To je rizikové nejen v souvislosti s možným přenosem onemocnění COVID-19, ale i dalších chorob,“ říká radní MČ Praha 10 pro sociální oblast a zdravotnictví Michal Kočí (Piráti).
O provozu nového zařízení byla informována také městská policie. „Tím, že centrum bude provozováno jako nepřetržitá služba s relativně malou kapacitou, ale neočekáváme v podstatě žádná bezpečnostní rizika pro okolí. V zařízení budou především starší lidé, kteří s vděčností přijímají možnost noclehu a pomoci, a to obvykle v delším časovém horizontu. Nedochází tedy k časté fluktuaci klientů. Velkou záruku bezproblémového fungování osobně spatřuji také v tom, že službu budou organizovat Armáda spásy a Charita, které mají s provozem zimních nocleháren dlouholeté zkušenosti. Pokud by někdo nerespektoval pravidla centra, nebude vůbec přijat,“ prohlašuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Martin Šimáček.
Po ukončení letošního zimního provozu se postupně začne s opravami objektu, aby mohl od prosince příštího roku sloužit jako stabilní noclehárna kombinovaná s nízkoprahovým denním centrem. Rekonstrukci bude hradit Hlavní město Praha a měla by vyjít na 22 milionů korun. V noclehárně bude k dispozici 28 lůžek a denní centrum bude obdobně připravené pro maximálně 30 lidí.