„Hrdiny každodennosti“ do ankety nominovaly neziskové organizace z Desítky, seznam následně projednala hodnotící komise. Vybrala devět vítězů, kteří byli slavnostně ocenění v úterý 14. června v prostorách Vršovického zámečku.
„Sílu dobrovolnictví jsme názorně viděli při koronavirové pandemii, aktuálně ji sledujeme v přímém přenosu v souvislosti s migrační krizí. Dobrovolník je však pro nás nejen člověk, který pomůže, když systém nestačí. Jedná se o občana, jehož aktivitu systémově podporujeme. Motivujeme naše obyvatele, aby se zajímali o své okolí a své sousedy, pravidelně s nimi komunikujeme a ukazujeme jim, že život na Desítce se dá měnit i ´zdola´,“ říká místostarosta David Kašpar (VLASTA / STAN), který je ve vedení městské části zodpovědný za školství a kulturu.
Desítka anketu vyhlašuje už od roku 2012, letos ocenila devět svých občanů. Za pořádání volnočasových aktivit pro seniory či lidi se zdravotním znevýhodněním, za organizaci brigád, vedení dětských táborů, ale i pravidelné návštěvy těžce fyzicky postižené dívky a pomoc s péčí o ni.
„Všichni víme, jak těžké je najít si v dnešní uspěchané době trochu volného času. Těch, kteří ho věnují péči o jiné, si nesmírně vážím a ze srdce jim za jejich aktivitu děkuji,“ vzkazuje dobrovolníkům místostarosta Kašpar.
Dobrovolníci roku 2021:
Eva Kopecká – nominující organizace: Svaz tělesně postižených v ČR, z.s., Obvodní organizace Praha 10
Dobrovolnické činnosti se v organizaci věnuje od roku 2008. Vede kartotéku členů Místní organizace č. 5. Během pandemie členy navštěvovala v jejich domovech.
Iva Štěpánková – nominující organizace: Senioři České republiky, z. s., Základní organizace Praha 10 Strašnice
Je předsedkyní základní organizace Praha 10 Zahradní Město (od roku 2007). Organizuje tematické a jednodenní zájezdy, rekondiční pobyty a vycházky pro seniory.
Michal Vitouš – nominující organizace: Asociace TOM ČR, TOM 21009 Poutníci
Výchovné a vzdělávací činnosti se začal věnovat už revolučním roce 1989, využívá metodu zážitkové pedagogiky. Jedná se o dlouholetého vedoucího v oddílu Tuláci Malešice, poté v oddílu Poutníci. Zajišťuje výpravy a tábory pro děti.
Marie Ředinová – nominující organizace: FIT-ILCO Praha, z.s.
Ve spolku působí osmnáctým rokem. Založila a vede Informační centrum pro stomiky a lidi s onemocněním střev v Praze. Stomiky navštěvuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Informuje veřejnost v oblasti prevence na veletrzích Prahy 10.
Zdena Pondělíčková – nominující organizace: Letokruh, z.ú.
Ve spolku působí od roku 2019. Je lektorkou kurzů trénování paměti pro seniory, které zároveň organizuje v Domě čtení v Ruské ulici. Pořádá pravidelné komentované procházky Prahou zaměřené na aktivizaci a vzdělání seniorů.
Michal Matuška – nominující organizace: Pionýr, z.s. - PIONÝRSKÉ CENTRUM PRAHA -10
Je vedoucím skupiny ve 160. pionýrské skupině Vampoš, pro organizaci pracuje od roku 1994. Podílí se na přípravě výjezdových akcí pro děti z Prahy 10, organizuje letní tábory a akce v období podzimních prázdnin.
Ondřej Linhart – nominující organizace: Pionýr, z. s. - Pionýrská skupina Beta
Participuje na přípravě akcí pro veřejnost (dětský den, Vršovický koláč, víkendy na raftech, večerní hry…). Plní funkci hlavního vedoucího vodáckého tábora a zdravotníka.
Jitka Kloučková – nominující organizace: 01/14. základní organizace ČSOP "Natura, quo vadis?"
S organizací je spjatá už od 90. let minulého století. Je vedoucí dětského oddílu Ginko. Organizuje události pro veřejnost (Den Země v Malešicích, Den s přírodou atd.). Aktivně se účastní letních táborů.
Kristina Bošková – nominující organizace: DC Protěž, z.s.
Pravidelně navštěvuje těžce fyzicky postiženou dívku a pomáhá o ni pečovat (například s pohybovým cvičením). Navštěvuje rovněž seniorku, kterou doprovází na nákupy, na procházky či jí předčítá. Pomáhá při organizování jednorázových akcí DC Protěž, např. Dětského dne v Grébovce, Letního příměstského tábora či Vánočního setkání se seniory.