Veřejné prostory Prahy 10

Novinky

Novinky

Praha 10 se stala lídrem participace, je úspěšnější než New York

Praha 10 se stala lídrem participace, je úspěšnější než New York

Zatímco radnice v hlavním městě i za jeho hranicemi dávají obyvatelům možnost rozhodovat v rámci takzvaných participativních rozpočtů o využití přesně dané částky letos premiérově, Praha 10 realizuje tento projekt, nazvala ho Moje stopa, letos už podruhé. 

„Jde asi o nejpovedenější pébéčko (pozn. PB-participatory budgeting=participativní rozpočtování), jak participativnímu rozpočtu říkáme, v Česku. Je otevřený a plní svůj hlavní účel: umožňuje občanům proniknout do fungování městské části a problematiky rozpočtu,“říká Dominik Jandl z týmu Demokracie 2.1, který pracuje na testování a vývoji platformy využitelné při nejrůznějších hlasováních u obecních záležitostí nejen v Česku, ale i v dalších pěti zemích. 
 
„V New Yorku, kde hlasování v rámci procesu participativního rozpočtu realizujeme pro tamní radnici také, byl v přepočtu na obyvatele úspěšnější než Praha 10 jen jeden obvod,“ pokračuje. 
Praha 10 je proto vnímána jako jeden z lídrů participace nejen v rámci Prahy a celé ČR, ale svým přístupem si získala respekt i v zahraničí. „Desítce se daří propojovat participaci s prací architektů, potažmo aplikování participativních procesů na úpravy veřejných prostor. Městská část se tak staví po bok světových metropolí a architektů, kteří trend začleňování komunit do plánování prosazují,“ sděluje Petr Lebeda z týmu D21.
Spolupráce D21 a radnice Prahy 10 trvá již déle než rok. „Ve srovnání s jinými městy, s kterými spolupracujeme, vidí Praha 10 v participaci možnost sběru důležitých dat o preferencích a potřebách obyvatel, která lze využívat dlouhodobě pro lepší rozhodování a plánování. Tento progresivní přístup je v Česku poměrně vzácný. Desítka získá v tomto ohledu náskok,“ říká Lebeda. 
 
Moje stopa
Participativní projekt Moje stopa realizuje Praha 10 už podruhé. Občané Prahy 10 mohou opět rozhodovat o využití pěti milionů korun z rozpočtu městské části, poslední listopadový den bylo ukončeno přijímání návrhů. Lidé jich odevzdali téměř sedmdesát, zhruba třetina byla vyřazena. Šest navrhovatelů se účastnilo už loni, letos se buď přihlásili opět s návrhem, který měli přihlášený loni, nebo přišli s úplně novým. 
Seznam hlasovatelných návrhů bude prezentován na oficiálním webu městské části, facebooku a na informačních letácích. „Letos chceme vyzkoušet novinku. Umístit informační cedule na místech, kterých se budou návrhy týkat,“ sdělil radní Bohumil Zoufalík (NPP10-HZLD), do jehož kompetencí patří kromě sportu, volného času i participativního rozpočtu především územní rozvoj. Zároveň je garantem projektu Moje stopa. 
Hlasování bude zahájeno na jaře. Probíhat bude elektronicky na webu www.moje-stopa.cz. Radnice Prahy 10 opět využije hlasovací aplikaci společnosti Demokracie 2.1, v níž budou mít hlasující možnost využít několik hlasů pozitivních a několik negativních. 

Ohodnotit článek:

Nehodnoceno
     Počet zobrazení (19062)      Komentáře ()