Veřejné prostory Prahy 10

Novinky

Novinky

Kompostéry pro občany městské části Praha 10

Kompostéry pro občany městské části Praha 10

Městská část Praha 10 připravila ve spolupráci se společností ISES, projekt na předcházení vzniku odpadů formou podpory domácího kompostovaní. Projekt je spolufinancován z fondů Evropské unie a Státního fondu životního prostředí České republiky prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. Občanům městské části Praha 10 je v rámci projektu bezplatně zapůjčen zahradní kompostér. Distribuce kompostérů probíhá od října 2015 a o kompostéry je stále ještě možné žádat.

Podmínkou je umístění kompostéru na území městské části Praha 10, tedy na katastrálním území Malešice, Michle, Strašnice, Vinohrady, Vršovice a Záběhlice (vždy pouze na části katastrálního území, která náleží do MČ Praha 10) a po dobu udržitelnosti projektu, která činí 5 let, jej využívat ke kompostování.  Vhodnou surovinou je běžný biologicky rozložitelný odpad rostlinného původu ze zahrad a domácností, například tráva, listí, zbytky ovoce a zeleniny, nadrcené drobné větvičky apod.

Bezplatné zapůjčení probíhá na základě smlouvy o výpůjčce. Návrh smlouvy je k nahlédnutí na internetových stránkách www.odpadovecentrum.cz nebo pod odkazem Smlouva o výpůjčce, v tištěné podobě je smlouva k nahlédnutí na ÚMČ Praha 10 u pana Ing. Romana Kaštovského, viz kontakt níže.

 

V rámci projektu městské části Praha 10 byly pořízeny plastové zahradní kompostéry o objemu 700 l (typ K 700 společnosti Jelínek – Trading: www.kompostery.cz ), opatřeny víkem, provzdušňovacími otvory a bez dna – kompostovaný materiál je v kontaktu s půdou a mikroorganismy. Kompostéry jsou vyrobeny z materiálu, který se vyznačuje vysokou stabilitou a dlouhodobou životností. Pomohou například při kompostování posekané trávy a při podzimním zpracování spadlého listí, ale lze je také použít na kompostování běžných biodpadů a všech ostatních odpadů ze zahrady.

 

Žádost o kompostér lze podat elektronicky na internetové adrese www.odpadovecentrum.cz nebo v tištěné podobě na ÚMČ Praha 10. Informace k převzetí kompostéru je následně zaslána emailem či SMS zprávou. Kompostéry jsou předávány oproti podepsané výpůjční smlouvě. MČ nezajišťuje rozvoz kompostérů, zájemci si musí kompostér odvézt sami!

Kontaktní osobou, u které lze získat a odevzdat formulář a dozvědět se bližší informace, je: Ing. Roman Kaštovský; ÚMČ Praha 10, kanc. č. 425, budova C – 4. patro, e-mail: romank@praha10.cz; tel. 267 093 365, 736 499 364.

 

Na tento projekt získala městská část 90% dotaci z fondu EU a SFŽP z celkových nákladů, 10 % je hrazeno z rozpočtu městské části.

Rozměr kompostéru v rozloženém stavu: výška 115 cm, základna 94 x 94 cm.

Kompostéry jsou předávány složené v krabici o rozměrech cca 93 x 30 x 40 cm; váha 18 kg. Součástí balení je návod na sestavení a pokyny pro kompostování.

Ohodnotit článek:

5.0
     Počet zobrazení (26322)      Komentáře ()